Jinekolojik Muayene ve Süreçleri

Jinekolojik Muayene ve Süreçleri

Çağımızda sağlık hizmetinin tercihinde sadece hekim değil, mekan ve verilen hizmetler de önem kazanmıştır. Jinekolojik muayene de her aşamasında özen gösterilmesi gereken bir alandır. Hastanın pisikolojisinden, hijyenik açıdan korunmasına kadar geniş bir yelpazede dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Kliniğimiz, bu gibi titizlikle yaklaşılması gereken konularda dünya standartları göz önünde bulundurularak yapılandırılmıştır. Hastalarımızın muayene süreçleri; uzun yıllarca edindiğimiz akademik deneyimler ve tecrübelerimiz ışığında ve her hastamıza yeterli ilgi gösterilerek emin ellerde yürütülmektedir.

Doğaldır ki tanının doğru konulması kadar, tedavisi de doğru yapılmalıdır. Tedavide, hem tıbbi hem de cerrahi yöntemler kullanılabilmektedir. Ancak her vakaya hemen operasyon uygulanmamalıdır. Örneğin basit bir yumurtalık kistinde cerrahiden önce tıbbi tedaviye başvurulmalıdır. Benzer pekçok vakamız, operasyon riskinden kurtarılmıştır. Yine ufacık bir miyoma operasyon dememek gerekir ki; hekimlerimizin çoğunun da böyle davrandığına inanıyorum. Ancak operasyon önerilen, gerçekten riskli vakalarda da bundan kaçınmamak gerekir. Böyle bir durumda da ne uygunsa, yani halk arasında kansız ameliyat denilen endoskopik yöntemler mi, açık cerrahi operasyon mu, yoksa vajinal yaklaşım mı uygulanılacak, buna göre operasyon önerilecektir.

Yine kısırlık nedeniyle başvuran bir çifte de hemen tüp bebek önerilmemeli, iyi incelenmeli ve doğru karar verilmelidir.

Gebelik ve doğumda hem anne, hem de bebeğin hayatı ile ilgili olup diğer branşlardan farklı olarak iki can düşünülmektedir. Gebelikte ikisini ayrı ayrı ilgilendiren riskler olabileceği gibi ikisini birden riske eden durumlarda söz konudur. Hekime güvenmek düzenli takip ve doktorun önerilerine uymak işimizi kolaylaştıracaktır.

Günümüzde vücudumuzun diğer kısımlarıyla ilgili estetik kaygılar, artık bizim branşımızda da gündemde olan bir konudur. Bir diğer konu ise hanımlarımızın hekim korkusudur. Muayeneden ne çıkacağı korkusu ve muayene sonrası korktuğu bir nedenle karşılaşma ihtimalini düşünmesi, onun bu muayeneden kaçınma nedeni olabiliyor. Halk arasında şöyle bir söylem vardır, “en çok korkulan kadın doğum ve dişçi koltuğudur”. Aslında kadınlarımızın yıllık jinekolojik muayenesi, bazen çok ciddi hastalıkların (BUNA KANSER DE DAHİL) zamanında ve erken tanı konularak tedavi edilebilmesine olanak sağlar. Hatta daha sorun başlamadan, ön sinyaller alınıp gerekli uygulamalarla bunun başlaması önlenebilir. Böylece hastalıklardan korunmuş olunur. Tüm kadınlarımızın menopoz sonrası dahil yılda en az bir kez kontrollerini yaptırması ve vajinal smear aldırmasını öneriyoruz.

 

Kadınlarımızın hekime gitmelerini gerektiren şikayetleri şunlardır.

• Ergenlik Dönemi Sorunları 
• Akıntı (Özellikle kötü kokulu yada kanlı, bazen de et suyu renginde akıntı) 
• İlişki Sonrası Kanama 
• Adet Düzensizliği ve Fazla Kanama 
• Dismenore (sancılı adet) 
• Nedeni Belli Olmayan Karın ve Kasık Ağrıları 
• Düşük, Tekrarlayan Düşükler 
• Korunmasız Geçen Bir Yılı Takiben İstemelerine Rağmen Çocuk Sahibi Olamamaları 
• Gebelik (başlangıçta dış gebeliği atlamamak için sonrasında da düzenli takip ve tetkikler için) 
• İdrar Kaçırma, Vajenden Dışarı Bir Kitle Çıkma Hissi ya da Çıkması 
• Vajinal Estetik İsteği
 

İşte bütün bu konularda ve daha fazlasıyla klinimizde her türlü tıbbi hizmet ve gerektiğinde psikolojik destek te verilmektedir. Tüm hanımlarımıza sağlıklı olmalarını dilerken mutlaka yıllık kadın doğum kontrollerinin ve yaşa uygun tetkiklerin yapılması gerektiğini hatırlatır esenlikler dileriz.

Bazı İstatistikler

Hasta Sayısı

88.000 +

Başarılı Doğum

4.500 +