Prof.Dr.Sevim Dinçer Cengiz | Kadın Doğum Uzmanı | Ankara

Prof.Dr.Sevim Dinçer Cengiz | Kadın Doğum Uzmanı | Ankara

Çamlıca Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan Prof. Dr. Sevim Dinçer Cengiz, aynı üniversitenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. 1971’de Amerika Birleşik Devletleri Govermental Affairs Institute ve Downstate Medical Center’da mesleki çalışmalarda bulunmuştur. 1972-79 yılları arasında Diyarbakır Tıp Fakültesinde yardımcı doçent olarak çalışmaya başlayan Dr. Cengiz, doçenlik döneminde aynı hastanenin başhekimliğini de yürütmüştür. 1980’den itibaren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında Doçent, ve ardından da Profesör olarak bilimsel ve klinik faaliyetlerini sürdüren Dr. Cengiz,1999-2002 yılları arasında Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmüştür. Prof. Dr. Sevim Dinçer Cengiz, Türkiye’de Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında Profesör ve Anabilim Dalı Başkanı olan ilk kadın öğretim üyesidir. Dr. Cengiz, 2009 yılından bu yana Ufuk Üniversitesinde öğretim üyesi olarak bilimsel faaliyetlerini sürdürmekte, ve yıllardır olduğu gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında ülkemize öğrenci, asistan ve öğretim üyesi yetiştirmeye devam etmektedir.

Ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde 100’ün üzerinde bilimsel makalesi bulunan Prof. Dr. Sevim Dinçer Cengiz’in 3 kitap editörlüğü ve birçok ders kitabında bölüm yazarlığı bulunmaktadır. Dr. Cengiz, ulusal ve uluslararası birçok bilimsel derginin editör ve hakem kurullarında görev yapmaktadır. Ulusal Adolesan Jinekoloji Derneği kurucusu ve halen başkanı olan Prof. Dr. Sevim Dinçer Cengiz, üyesi olduğu Türk Kadınlar Birliği ve Kadın Sağlığı Koruma Derneği’nin de başkalığını yürütmüş olup, aralarında Ulusal Menopoz Derneği ve Ankara Jinekoloji Derneği’nin de bulunduğu birçok bilimsel kuruluşun üyesidir.

Prof. Dr. Sevim Dinçer Cengiz, Kadın Hastalıkları ve doğumla ilgili tüm alanlarda aktif bilimsel ve klinik çalışmalarını sürdürmektedir. Özel ilgi alanları yumurtalık kisleri, polikistik over, miyom ve benzeri hastalıklar, tedaviye cevap vermeyen kanamalar, genital organ sarkıklıkları, kısırlık (infertilite), adolesan (ergenlik) dönemi sorunları, menopoz, gebelik takibi, doğum sonu kanamaları ve toksoplasma enfeksiyonunun yol açtığı sorunlardır.

Bazı İstatistikler

Hasta Sayısı

88.000 +

Başarılı Doğum

4.500 +