Infertilite | Kısırlık

Infertilite | Kısırlık

Nedir?

Çiftlerin çocuk istemelerine ve 1 yıl geçmesine rağmen; Gebeliğin oluşmamasına İnfertilite halk arasındaki adı ile Kısırlık diyoruz. Hem kadına hem de erkeğe ait faktörler burada  rol oynar. Bu nedenle de farklı yöntemlerle kısırlık nedenleri araştırılır. Bunların yapılabilmesi,nedeninin bulunup tedavi uygulanabilmesi için çiftlerin öncelikle bir kadın doğum uzmanı ile görüşüp muayenelerin yapılması gerekir.. Sonuçta  bulgular ve tetkik sonuçları değerlendirilerek  duruma  göre tedavi uygulanacaktır.

Tanı

Tanıda ilk adım  jinekolojik muayene, ultrasonografi  ile görüntüleme ve bu yolla  rahimin genel durumu, rahim  iç boşluğu ve tüplerle ilgili  bir patolojinin  olup olmadığının araştırılmasıdır. Ve yine ultrasonografi  ile  bizim follikül takibi  dediğimiz  halk arasındaki ifadesiyle  yumurtlama  takibi  yapılması sonraki tedaviler için yol gösterici olacaktır.

Adetin  iki-üçüncü  ve yirmi-yirmibeşinci günleri arasında hormon tetkikleri daha sonra yapılacak tedavilerde  faydalı ipuçları verecektir. Gerekirse . bazende tanıyı desteklemek yada nedeni belirlenemeyen kısırlık vakalarını aydınlatmak için  laporoskopi ve histeroskopide tanı için kullanılan yöntemler arasındadır.

Ayrıca kadınlarda HSG yani aşağıdan ilaç vererek rahimin iç durumu  ve tüplerin açık olup olmadığını saptayan yöntem, erkeklerde de spermogram dediğimiz tetkik tanıda önemli yeri olan yöntemler arasındadır

Tedavi

Genel anlamda tedavi yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

Yumurtlamayı  sağlıyacak ilaçlar vererek USG ile yumurta gelişimini takip edip yumurtlama gününü tesbit etmek ve doğal yolla yada aşılama ile gebelik oluşmasını sağlamaktır amaç .

Erkeklerde saptanan sperm problemi varsa onunla ilgili gerekli tetkik yada operasyonlar yapılır.  Kadınlarda da yumurtalık yada rahimde kist, myom vs saptandı ise gereken cerrahi işlemleri  öncelikle uygulamak gerekir.

Bu tedavilerden  netice alınamazsa yani  tedavilerle gebelik oluşmadı ise,yada sperm problemi varsa veya tüpler tıkalı ise o zamanda  tüp bebek önerilir.

Sonuç olarak artık çocuk sahibi olmak imkansız diyebileceğimiz  durumlar çok gerilerde kalmıştır.

Son olarak  gebelik oluştuğunda gebeliğin başından itibaren doğuma  kadar bir kadın doğum uzmanının takibinde olmanın önemini vurgulamakta yarar vardır.