Endometriozis

Endometriozis

Nedir?

Rahimin iç kısmını döşeyen hücrelerin rahim dışında örneğin yumurtalıklarda,tüplerde,karın içinde yerleşmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hatta literatürde burnunun ucunda endometriosis tanısı konan bir vaka bile bildirilmiştir. Ancak bizim ifade ettiğimiz üreme organlarını ilgilendiren yerleşimlerdir. Nasıl her ay  kanama oluyor yani adet görüyorsak bu dokunun bulunduğu her yerde de kanama olur. Sonuçta yumurtalıklarda endometriyoma dediğimiz kistler, tüplerde yapışıklıklar, karın içinde kanama ve sonrasında yapışıklıklar, bunların sonucu infertilite yani çocuk sahibi olamama gibi problemlerde görülebilmektedir. Dismenore dediğimiz ağrılı adet görmenin de en önemli nedenlerinden biridir.

 

Tanı ve Tedavi

Tanı konup tedavisi ona göre düzenlenmekle birlikte temelde 2 tedavi seçeneği vardır. Tıbbi yani İlaç Tedavisi ve Cerrahi .

Hangisinin uygun olcağına takip eden kadın doğum uzmanı karar verir. Ancak zamanında tanısı konup erken tedavi uygulanmadığında bu lezyonlar daha da genişleyerek durum daha zor hale gelecektir. Bu gibi durumlarda rahimin alınması bile gündeme gelebilir.

Her zaman söylediğimiz ve yazdığımız gibi düzenli kadın doğum kontrolleri kadınlarımızı pekçok hastalıktan koruyacak yada daha kolay uygulamalarla saptanan hastalıklar tedavi edilebilecektir