Doğum Sonu Kanamaları

Doğum Sonu Kanamaları

Doğum doğal bir olaydır; herşey normal giderse güzel, ama her zaman böyle olmaz. Bazen durduralamayan kanamalar olup, annenin hayatını kaybetmesine bile neden olabilir.önce normal bir doğum sonunda neler olur ona bakalım,sonra  ne zaman anormal doğum sonu kanamasıdır onu inceliyelim.

Normal bir doğum eylemi takibinde, eylemin başlangıcında hafif bir kanama olur,bu eylemin başladığını gösterir ve halk arasındaki adı nişan olup çoğu zaman leke şeklindedir.eylem ilerleyip açılma ve itilme döneminin ardından çocuğun doğumu gerçekleşir.çocuk çıktıktan bir süre sonrada (bu kısa bir süredir) halk arasında eş diye adlandırılan plasenta yerinden ayrılır ve çıkar.

Yani plasenta bebeğin doğumundan sonra yerinden ayrılır.

Eğer plasenta doğumdan önce yerinden ayrılırsa ciddi bir kanama başlar ve bu kanama ağrılı olup rahim tahta gibi sertleşir.hem annenin hem de çocuğun hayatı tehlikeye girer.çünki kanla beraber kaybolan pıhtılaşma faktörleriyle birlikte sadece rahimden değil her taraftan durdurulamayan kanamalar başlar (beyin karaciğer vs).sonucunda anneyi kaybedebiliriz.henüz vajinal doğum için şartlar oluşmadığında çocuğun canlı olup olmadığına bakılmaksızın derhal sezaryene alınıp doğum sonlandırılmalıdır.geç kalındığında bu da anneyi kurtaramayabilir.ancak gizli kanamayla olan şekli de vardır ve dışarıya kan akmayıp rahimin içinde toplanabilir.ağrı karın sertliği ,çocuk hareketlerinin azalması yada olmayışı yine tanıyı koydurur.burada şunu da belirtmek gerekir. Gebe kadınında anormal bir durum varlığında hemen bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekir.

Plasenta ie ilgili bir diğer durum ,normalde rahimin üst kısmına yerleşmesi gereken bu organın rahimin alt kısmına yerleşmesi,bazende çocuğun çıkacağı rahim ağzını tamamen kapatmasıdır.buradaki kanama ağrısızdır ve zamansız başlar.anne adayı birdenbire kan içinde kaldığını görür.ancak düzenli doktor kontrolünde olan kişilerde doktor usg ile önceden bu durumu tesbit edip yakın takibe alır ve yapılması gerekenleri anlatarak gebeliği takip eder.gerekli önlemler eşliğinde doğumu gerektiği zamanda normal yada sezaryenle yaptırır.

Bazen bu plasenta önceden geçirilen olaylara bağlı olrak rahim duvarına öyle yapışır ki ayırmak mümkün olmaz ve doğum sonunda kendiliğinden ayrılmayan bu plasenta ayırmaya çalışırken ciddi kanamalara neden olabilir.

Bir başka durumda doğum sırasında uygun pozisyonda gelmeyen yada ilerlemeyen eylemlerde devamlı zorlanan ve kasılan rahim bir yerinden yırtılıp rüptür dediğimiz hayatı tehdit edici bir başka sorunu ortaya çıkarır .yada herşey yolunda giderken çocuk çıkarken  forseps ve benzeri alet kullanılmasına bağlı olarak yada iri bebek nedeniyle doğum yollarında ciddi yırtıklar olup kanamalar oluşabilir.

En son üzerinde duracağımız ise yine çok can alan doğum sonun da rahimin kasılmaması gevşemesi ve kan kaybıyla zaman zaman medyadan anne kaybı olarak da duyduğumuz atoni kanamalarıdır.

Deneyimli hekim kadrosu ve donanımı olan sağlık merkezlerinde çoğu kez bu kanamaların üstesinden gelinmektedir.bu durumlarda ister doğum sonu ister sezaryen sonu kanaması olsun tıbbi takviyelerle sorun çözülemiyorsa acilen kişiyi operasyona almak gerekir.operasyonda çoğu kez rahim alma operasyonları uygulanır ve çok gecikmiş vakaysa yine de vaka kaybedilebilir.

Benim kişisel uygulamalarım ve bu konulardaki deneyimim ise öncelikle rahime gelen damarların bağlanması,eksik kan ve kan ürünlerinin replasmanının  sağlanmasıyla konuya hakim olunmasıdır.bu yolla kurtardığmız pekçok hasta olup histerektomi dediğimiz  rahim alınması son seçenek olmalıdır.çünki bu yolla kanamaya eğilimli daha çok alan olacaktır.

Ancak şunu da unutmamak gerekir ,her vaka ayrı bir kitap gibidir ve her vakanın durumuna göre hekim en uygun kararı verecektir.

Yeterki doktor kontrolünde olalım ve önerilen zamanda önerilen muayene ve tetkikleri yaptıralım.o zaman yukarıdaki satırlarda anlatılan ve sizi belkide tedirgin eden durumlarla karşılaşmaz yada onların üstesinden geliriz.

Bize güvenin ve sevgiyle kalın